25.01.2022 01:25
Home Lajme Kulture

Kulture

Rijetësimi i madhështisë mijëravjeçare të Amfiteatrit të Durrësit

Amfiteatri i Durrësit, i ndërtuar në fund të shek 1 pas Krishtit dhe i zbuluar në vitin 1966 nga arkeologu i njohur Vangjel Toçi,...

“The Spark”, Erand Sojli çon Heroin shqiptar në kinemanë amerikane

Nga Milena Selimi/ Një lajm i bukur në këtë fillim viti 2022 për kinematografinë shqiptare. "The Spark" (Shkëndija) filmi i parë indipendent shqiptaro-amerikan që...

Netflix flet shqip me filmin “Arbëria”, rrëfimi i regjisores Francesca Olivieri: Origjina ime kalabreze...

Që nga 23 dhjetori i vitit 2021, në platformën më të madhe të filmave në botë, Netflix, ka filluar transmetimi i filmit të parë...

Kartolina e Babagjyshit, Tradita është e ardhmja!

Nga Elda Shabani “Sa deti ka valë, sa qielli ka yje, aq urimet e mia për ty, këtë doja që ta dije!” Urim shqiptar “Në Krishtlindje, të...

Vallëzim me Hënën

Nga Elda Shabani “ ..të duhet ta përjetosh atë tragjedi, atë dhimbje nga e cila të shkëputesh. Kjo është ajo çfarë e bën madhështor një...

‘Zgjoi’ drejt nominimit për Oscar 2022, filmi kosovar mes 15 më të mirëve ndërkombëtarë

Filmi artistik nga Kosova, “Zgjoi” (Hive) me regji të Blerta Bashollit është futur në listën e ngushtë për nominim për Çmimin prestigjioz Oscar. “Zgjoi” është...

Dekorohet me çmimin ‘Qytetar Nderi’, aktori i madh i humorit, Luftar Paja feston 80-vjetorin

Aktori i mirënjohur Luftar Paja u gjend mes miqve, artistëve dhe artdashësve në 80-vjetorin e tij të lindjes. Si një ndër themeluesit e Teatrit...

Çelet Bonusi i Rijetëzimit për të shndërruar shtëpitë në qendrat historike të qyteteve në...

Kryeministri Edi Rama ishte sot në Berat, për prezantimin e programit për “Bonusin e Rijetëzimit”, përmes të cilit banorët e qendrave historike do të...

“Bandiera d’Acciaio” vepra e re në rezidencën italiane! Veliaj: Vepra e Helidon Xhixhës, dhuratë...

Kjo është vepra e artistit shqiptaro-italian Helidon Xhixha e vendosur në murin e Rezidencës së ambasadës italiane në vendin tonë, ç’ka do t’i japë...

Petit Futé, guida më e madhe turistike për frengjishtfolësit, përfshin Shqipërinë në faqet e...

Petit Futé, guida më e madhe dhe më e rëndësishme e frakonofonisë i ka kushtuar hapësirë Shqipërisë në faqet e saj të rrjeteve sociale. Ndërsa...