25.01.2022 01:25
Home Ide Kendveshtrim

Kendveshtrim

Frika që e bën Lulzim Bashën të mos dalë vetëm në konferencat për shtyp

Lulzim Basha prej dy javësh nga Kuvendi që zhvilloi Sali Berisha, është në një luftë të ethshme me frikën e tij më të madhe:...

Vettingu i politikës, milioni i parë i Bashës, faturat nga UNMIK dhe “Bermuda”

Nga Jakin Marena Lulzim Basha në të gjitha daljet publike ka këmbëngulur që lufta kundër korrupsionit në Shqipëri merrte dimensionin maksimal dhe të duhurin vetëm...

Këmbëngulja për të “votëbesuar” vendimin amerikan, është arsyeja përse i duhet PD-ja, Berishës

Nga Mero Baze Debati që po nxit Sali Berisha në Partinë Demokratike, nuk ka të bëjë me të ardhmen e tij politike, pasi ajo ka...

Mandatin e dytë të Edi Ramës e shpëtuan fatkeqësitë dhe opozita

Mero Baze Kryeministri Edi Rama njoftoi fundin e mandatit të tij të dytë qeverisës, ndërkohë që ka marrë një mandat të plot, i vetëm, për...

ANALIZA/ A mundet Biden të zgjidhë gjëegjëzën e Koresë së Veriut?

Nga Robbie Gramer/ Pesë muaj tashmë në detyrë, Presidenti i SHBA Joe Biden i ka duart plot me k riza të politikës së jashtme....

ANALIZA/ Gjeopolitika e ndjeshmërisë

Nga Stephen M. Walt/ Shtetet k onkurrojnë dhe l uftojnë për shumë arsye, dhe nganjëherë këto arsye janë mjaft të qarta për protagonistët. Por...

ANALIZA/ Politika e Rusisë e vendos Biden nën p resion në të gjithë Evropën

Nga Robbie Gramer dhe Jack Detsc/ Pas katër viteve të qëndrimit të pajtueshëm të Presidentit të SHBA Donald Trump ndaj Rusisë, administrata e Biden...

ANALIZA/ Italia ka mësuar një mësim të a shpër mbi Kinën

Nga Ludovica Meacci/ Kur Italia nënshkroi një memorandum mirëkuptimi që mbështeste Nismën e Rripit dhe Rrugës të Kinës në 2019, Kryeministri i atëhershëm Giuseppe...

ANALIZA/ Çfarë po përpiqet t’u tregojë Koreja e Veriut SHBA-ve?

Nga Mitch Shin/ Që kur Kim Jong Un, udhëheqësi i Koresë së Veriut, nxiti vendin e tij që të jetë i përgatitur njëkohësisht për...

ANALIZA/ Partia Komuniste e Kinës në 100 vjetorin e saj: sekreti i jetëgjatësisë së...

Më 1 korrik, Partia Komuniste e Kinës do të festojë 100-vjetorin e lindjes. Ajo e ka quajtur gjithmonë veten si "të madhe, të lavdishme...