21.01.2022 08:55
Home Bota Faqe 262

Bota

COVID-19/ Franca shtrëngon rregullat për të pavaksinuarit, nga e hëna nuk do të kenë...

Franca planifikon të lehtësojë gradualisht masat kufizuese kundër koronavirusit, duke forcuar ndjeshëm rregullat për personat që nuk janë të vaksinuar. “Nga e hëna, personat që...

Realizon e vetme fluturimin rreth botës, 19-vjeçarja belge: Shpresoj të inkurajoj shumë vajza dhe...

Nëntëmbëdhjetëvjeçarja belge, Zara Rutherford ka përfunduar një udhëtim epik prej 41 vendesh që përfshin mbi 52,000 kilometra (32,300 milje) duke thyer në këtë mënyrë...

Kur do shndërrohet në endemi Covid-19?

Përhapja e madhe e variantit Omikron në të gjithë botën ka detyruar shumë njerëz të pyesin nëse do të jetë vala e fundit e...

Von der Leyen: Jemi unikë, BE ka dhuruar 1,6 miliardë vaksina

Gjatë krizës së Covid-19, Bashkimi Evropian u ka dorëzuar qytetarëve të tij 1,2 miliardë doza vaksina dhe BE-ja ishte i vetmi rajon i botës...

Shtohen thirrjet për dorëheqjen e Johnson

Ish-sekretari i Brexit-it, David Davis, i cili u bë anëtari më i lartë i Partisë Konservatore në pushtet i Britanisë së Madhe, i bëri...

Covid-19 është endemik, Britania heq masat anti-Covid

Britania e Madhe e konsideron Covid-19 një endemi dhe ka vendosur të bashkëjetojë me virusin. Kryeministri Boris Johnson njoftoi fundin e masave të vendosura...

Covid/ Kina miraton praktika më të shpejta të testimit masiv

Autoritetet shëndetësore kineze kanë miratuar metoda më të shpejta për kryerjen e testeve masive për koronavirusin që lejojnë laboratorët profesionistë të analizojnë 20 mostra...

Britania e Madhe nis provën, katër ditë në javë punë! A do të jenë...

Një provë ka nisur këto ditë në Britaninë e Madhe, ku do t’i lejohet punonjësve të punojnë katër ditë të javës. Në thelb, ideja është...

Ilaçi eksperimental kundër gripit, mund të ketë efekt të dyfishtë ndaj COVID-19

Një ilaç eksperimental i zhvilluar fillimisht për trajtimin e gripit ka treguar rezultate premtuese në luftimin e virusit SARS-CoV-2 dhe mund të ketë një...

Ministri britanik i Shëndetësisë: Duhet të mësohemi me Covid, mund të jetë gjithmonë me...

COVID mund të jetë përgjithmonë me ne ndaj duhet të mësohemi me praninë e tij. Kjo ka qenë thirrja e ministrit britanik të Shëndetësisë,...