25.01.2022 03:06
Home Bota

Bota

Pfizer dhe BioNTech nisin testet klinike për vaksinën kundër Omicron

Pfizer dhe BioNTech kanë nisur testet klinike për versionin e ri të vaksinës kundër Omicron, sipas një njoftimi për shtyp ditën e sotme. Studimi...

NATO përgatitet për luftë

Ditët e fundit, përpjekjet e NATO-s dhe vendeve anëtare të saj për të kundërshtuar një pushtim të mundshëm rus të Ukrainës, janë përshpejtuar dhe...

Dëbora e dendur paralizon trafikun në Stamboll

Reshjet e dendura të dëborës kanë goditur qytetin më të madh të Turqisë, Stambollin, duke shkaktuar ndërprerje të trafikut dhe mbyllje të aeroportit. Reshjet e...

MEPJ: Greqia shtyn masat aktuale anti-COVID deri më 7 shkurt

Greqia ka shtyrë masat aktuale anti-COVID deri më 7 shkurt 2022. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton sot se, “të gjithë shtetasit shqiptarë...

Moti i keq detyron mbylljen e Shkollave në Greqi dhe Turqi

Teksa temperaturat kanë arritur në minus 14 gradë celcius në Greqi, autoritetet kanë marrë vendimin për mbylljen e një numri të madh shkollash. Të...

U bllokuan nga dëbora, qeveria greke detyron koncensionarin e rrugës të dëmshpërblejë me 2000...

Kryeministri i Greqisë kërkoi dëmshpërblim prej 2000 eurosh për çdo automjet të bllokuar në Attiki Odos nga kompania koncesionare e Attiki Odos , që...

“Bir ku***”/ Joe Biden nuk përmbahet, shan gazetarin gjatë konferencës për shtyp

Presidenti joe Biden e ka quajtur një gazetar të kanalit ‘Fox’ “bir kurve”. Kjo ndodhi gjatë një konferencë në Shtëpinë e Bardhë të hënën...

Financial Times: Rimëkëmbja ekonomike e Eurozonës po i mbijeton valës Omicron

Financial Times Sipas analizës së të dhënave me frekuencë të lartë nga Financial Times, varianti Omicron po shkakton shumë më pak dëme në ekonominë europiane...

Moti ekstrem në Greqi, ushtria në terren, mijëra mjete të bllokuara prej 22 orësh

Moti i acartë ka goditur Greqinë. Prej 22 orësh automjetet qëndrojnë të bllokuara në Attiki Odos. Mediat greke raportojnë se prej pasdites së djeshme...

Mbi 400 viktima nga Covid në Francë, numri më i lartë që nga prilli

Franca ka regjistruar 393 të vdekur në 24 orë, numri më i lartë i viktimave që nga prilli. Që nga fillimi i pandemisë, vendi...