25.01.2022 01:25
Home Autoktonet

Autoktonet

Valle, kostume popullore dhe piktura në sheshe, Prishtina ‘vishet’ kuqezi në Ditën e Pavarësisë...

Prishtina në ditën e pavarësisë së Shqipërisë u "vesh" kuqezi! Me veshje popullore edhe valle, kanë festuar qytetarët e Prishtinës festuan bashkë me ne ditën...

Ismail Qemali që nuk kemi njohur, pa ditëlindje dhe pa mbiemrin Vlora! Kush ishte...

Ismail Qemali që nuk kemi njohur! Të tjera fakte e dëshmi mbi jetën dhe veprën e themeluesit të shtetit shqiptar u bënë publike për...

Iliaz Vrioni – Firmëtari i Pavarësisë që u flak në Osum

Nga Namir Lapardhaja/ Mëngjesi i 27 nëntorit 1912 e gjeti Beratin me një të ftohtë të ëmbël. Dielli kishte nisur rrezëllitjen e tij mbi Tomor...

Albanologia Lucia Nadin zbulon rrënjët e lidhjes së Shqipërisë me Republikën e Venedikut në...

Lucia Nadin, albanologe veneciane prej më shumë se dy dekadash po punon në kërkim të historisë mesjetare të arbëreshëve. E lidhur ngushtë me Shqipërinë...

Siti arkeologjik i Bylisit, gati dy shekuj kërkime

Arkeo-Bylis, njësia kërkimore-shkencore e krijuar pranë Akademisë së Shkencave, me një mbështetje financiare modeste, brenda një muaji befason me zbulimet e para, nga gjurmët...

Raporti i diplomatit të ‘Foreign Office’, përse britanikët penguan rikthimin e Zogut në Shqipëri

Nga Hasan Bello/ Më 12 dhjetor 1944, gjatë ekzilit në Londër, Mbreti Zog do të organizoi një drekë ku një nga të ftuarit kryesorë ishte...

Përkujtohet Robert Elsie, albanologu që bëri të njohur botërisht kulturën e kombit shqiptar

Muzeu Historik Kombëtar përkujton sot në 4-vjetorin e ndarjes nga jeta albanologun e njohur Robert Elsie. Në muajin maj të 2016 Muzeu Historik Kombëtar pati...

Mbrojtja heroike e Janinës

Nga Hasan Bello* Mbrojtja e Janinës në vitet 1912-1913 është një nga ngjarjet më të rëndësishme. Kjo për faktin se aty shfaqen plot dramacitet faqe...

Jeta e privilegjuar e Leka Zogut dhe përpjekjet e çuditshme për të marrë fronin

Shqiptarët e mbajnë mend kryesisht Leka Zogun për përpjekjen e tij të çuditshme për të marrë një fron që nuk ekzistonte në vitet 1990....

Fotot e rralla: Shqipëria një shekull më parë

Në vitin 1909 bankieri milioner francez dhe filantropisti Albert Kahn ndërmori një projekt ambicioz për të krijuar një koleksion fotografik të popujve, dhe për...