Ishte viti 1971 ku Ateltico Miniero ka fituar për herë të fundit trofeun e ligës braziliane. Atletico Miniero e ka mbyllur kampionatin në mënyrë matematikore duke u larguar ndjeshëm nga rivalët. Një titull i fituar me meritë dhe me ndihmën e dy profesionistëve Hulk dhe Diego Costa, të cilët bënë maksimumin në këtë rrugëtim triumfi.

35-vjeçari Hulk ka luajtur 64 ndeshje për këtë vit edhe ka shënuar 33 gola e ka realizuar 13 asistime. Ndërsa Diego Costa në 24 ndeshje ka realizuar 7 gola dhe 1 asistim.