Tani duhet të jetë koha e duhur. Pas kaq shumë mungese, njoftimeve të kota, debutimeve të shtyra, për Sergio Ramos duhet të kete ardhur momenti i shumëpritur: të dale në fushë me fanellën e PSG-së për herë të parë.

Jemi në fund të nëntorit, por qendrori spanjoll ende nuk ka pasur mundësi të luajë ndeshjen e parë zyrtare me parisienët që nga korriku i kaluar kur u ble, duke hapur merkaton verore të klubit francez.

Kanë kaluar saktësisht 133 ditë nga lajmi zyrtar që njofton blerjen nga PSG për Sergio Ramos, me një nënshkrim prej gjashtë milionë neto në sezon (pothuajse 12 bruto në vit), dhe do të bëhen 135 nëse ai del në fushë në ndeshjen brenda fushe të PSG ndaj Nantes, të planifikuar për të shtunën, sfidë në të cilën pritet të jetë i pranishëm.

Nga korriku e deri më sot, ka luajtur zero minuta, pavarësisht disa tentativave për të shpallur debutimin e saj, të cilat të gjitha dështuan keq. Faji i një problemi që ish-ylli madrilen ka sjellë me vete që në kohën e Realit dhe që nuk e ka lejuar asnjëherë të thirret nga Pochettino.

U fol edhe për mundësinë e prishjes së kontratës para kohe, duke përfituar nga kllapa e janarit për të gjetur një vend të ri për Sergio Ramos ose thjesht për të ndërprerë marrëveshjen e bollshme – dhe të pafrytshme. Sidoqoftë, kjo hipotezë është e pamundur në Francë, sepse rregullorja në Ligue 1 ndalon çdo klauzolë lirimi që mund të futet në një kontratë.

Nëse PSG do të donte të mbyllte para kohe marrëdhënien, do të rrezikonte një proces gjyqësor që do të përfundonte ose në tavolinën e FIFA-s ose në gjykatat franceze me pasoja tashmë të shkruara: pagesën e pjesshme ose totale të pagës së lojtarit.

Rreziku iku si për klubin ashtu edhe për lojtarin që rrezikonte t’i hiqej rroga gjithsesi sepse – përsëri për rregulloret në fuqi në Francë – pas 90 ditësh të vazhdueshme dëmtimi, një klub gjithashtu mund të pezullojë shpërblimet për një arsye të drejtë.

Duke iu rikthyer “debutimit” të Sergio Ramos, tashmë ka nisur numërimi mbrapsht drejt ndeshjes ndaj Nantes. Prej disa ditësh ai i është rikthyer stërvitjeve në mënyrë të vazhdueshme si grup, por surprizat janë gjithmonë në prag me shumë ‘miss’ të mëparshëm që tashmë kanë dorëzuar tifozët parisien.