Gjithsej 107 lojtarë do të përballen në play-off për Kupën e Botës marsin e ardhshëm me friken e skualifikimit në kartonin e parë të verdhë…

Lojtarët që rrezikojnë shumë dhe që mund të rrezikojnë ecurinë e ekipeve të tyre kombëtare si dhe duhet të anashkalojnë ndeshjen e fundit, e cila do te jete vendimtare për t’u kualifikuar në Katar 2022.

Një problem i rëndësishëm që aktualisht është subjekt i një analize të kujdesshme nga FIFA që mund të sjellë për një ndryshim në rregullore.

Rregullat në fuqi, në fakt, parashikojnë shprehimisht se play-off-i është pjesë e fazës kualifikuese paraprake, as më shumë e as më pak se ndeshjet e luajtura nga ekipet kombëtare brenda grupeve të tyre përkatëse.

Për këtë arsye, të gjithë kartonët e verdhë të marrë dhe paralajmërimet përkatëse mbeten të vlefshme edhe për ndeshjet play-off.

Asgjë nuk rivendoset, përveç nëse UEFA vendos t’i drejtohet FIFA-s për të shtyrë drejt ndryshimit total të sanksioneve ende në zhvillim, duke anuluar efektivisht të gjitha situatat disiplinore ende në pritje, të maturuara gjatë kualifikimeve.

UEFA ka pranuar ankesën e disa skuadrave kombëtare dhe po mbledh opinionin e të 12 pjesëmarrësve në play off-et botërore pasi disa Federata e kanë vënë në pah këtë çështje.

Por kapitulli i fundit i takon vetëm FIFA-s e cila sipas zërave të fundit do të ishte e prirur të pranonte “përjashtimin” për të mos ndikuar në play-off.

E gjithë kjo jo vetëm për spektaklin që mund të preket por edhe për një kriter të thjeshtë “drejtësie” për të garuar për kualifikimin në kampionatin botëror.

Disa grupe kualifikuese përbëheshin nga tetë ekipe, të tjerat nga dhjetë. Si rezultat, disa ekipeve kombëtare duhej të luanin më shumë ndeshje me rrezikun më të madh për t’u ndëshkuar. Një pabarazi që është vënë në dukje dhe që mund të jetë “zgjidhja e bllokimit” me të cilën mund të hiqet çdo rezistencë nga FIFA.

Tashmë disa trajnerë janë shprehur për mundësinë e anulimit të kartonëve të verdhë. “Është diçka që mund të bëhet, por duhet të ketë unanimitet brenda një kohe të shkurtër në mënyrë që të lejojë UEFA dhe FIFA të përballen me njëri-tjetrin”, tha trajneri skocez Steve Clarke, i ndjekur nga Robert Page, trajneri i Uellsit: “Unë nuk e bëj. e di nëse jemi në gjendje të kërkojmë, por do të ishte një zgjedhje pozitive për të gjitha skuadrat e përfshira”.

Duke analizuar konkretisht se cilët lojtarë janë paralajmëruar dhe cilët shtetas mund të përfitojnë më shumë nga kjo “amnisti”, duket qartë se një ndihmë e madhe do t’i vinte Italisë së Roberto Mancinit.

Në fakt, Kombëtarja italiane ka 10 lojtarë nën dyshim, mes të cilëve disa titullare të paprekshëm: Federico Chiesa, Federico Bernardeschi, Lorenzo Insigne, Matteo Pessina, Nicolo Barella, Gianluigi Donnarumma, Giorgio Chiellini dhe Lorenzo Pellegrini.

Megjithatë, situata e kombëtares së Azurrëve nuk është e vetmja pasi po aq lojtarë në rrezik skualifikimi kanë Suedia, Polonia dhe Maqedonia e Veriut. Ajo që mban ‘rekord’ absolut është Turqia (me 13 lojtarë nën dyshim) por asnjë kombëtare nuk është e padëmtuar: Portugalia e Cr7 ka gjashtë, Skocia tetë.

Nga këto shifra, ‘task-forca’ për të ushtruar presion dhe për të anuluar sanksionet do të ishte mjaft kompakte dhe e motivuar. Por vendimi duhet të arrijë deri më 26 nëntor, data e hedhjes së shortit për play off-et e botës!