Një tifoz i Romës, duke bërë shaka, por ndoshta jo shumë, tha: Mes meje dhe Brad Pitt ishin 700 femra. Vetëm 699 janë të tijat. Referenca, jo shumë e maskuar, është për krahasimin e trofeve midis Max Allegri dhe José Mourinho. Nëse në Itali, trajneri i Juventusit mbrohet dhe mund të thotë fjalën e tij, diferenca qëndron në performancën evropiane.

Allegri ka 2 finale të Ligës së Kampionëve dhe zero fitore, Mou ka 2 Liga Kampionësh dhe dy Liga të Evropës. Jo vetëm kaq: nëse Allegri, mes Milanit dhe Juventusit, ka fituar vetëm në Itali dhe ka gati dyfishin e tripletës, Mourinho ka fituar në Portugali, Spanjë, Angli dhe Itali. Në Serie A ka marrë tripletën, më 2010.

Për pjesën tjetër, të dy duket se kanë pika të ndryshme dhe të përbashkëta, para së gjithash të qenurit rezultativë, duke u mbështetur më shumë në cilësinë e lojtarëve në dispozicion sesa në taktikat e pastra, në kuptimin e rreptë. Hera e fundit që ata u takuan ishte më 2018.

Max trajnoi Juven e tij të parë në pak vite, José ishte te Manchester United. Djajtë e Kuq fituan me përmbysje, Mou bëri gjestin me duar pas veshit në Allianz Stadium. Të dy janë të vlerësuar, pa dyshim, por simpatia reciproke është një gjë tjetër, që kur njëri stërviti Cagliari dhe tjetri Interin.

Në total ata u përballën 8 herë me njëri-tjetrin, gjysmën e fitoi Mourinho, Allegri fitoi në 2 raste dhe ka të njëjtin numër barazimesh. Trajneri toskan është një nga senatorët e Serie A, me 401 stola dhe mesatarisht 2.03 pikë për ndeshje, Mou ka 83 stola dhe një mesatare pak më të lartë, 2.18 pikë për ndeshje. Portugezi ka 25 trofe në bord, Max praktikisht gjysmën e tyre, 13.

Së bashku ata kanë fituar tre të katërtat e të gjithë trofeve të trajnerëve të pranishëm në Serie A. Dhe pastaj, përsëri: Mourinho ka fituar me Porton, Chelsea, Manchester United, Inter dhe Real Madrid, ndërsa Allegri vetëm me Juventusin dhe Milanin. Ndoshta toskanit i mungon vërtet suksesi i madh ndërkombëtar. Të dy nuk kanë stërvitur kurrë një ekip kombëtar. Mou mendon për këtë dhe do të donte ta përfundonte karrierën e tij kështu, Allegri ende nuk e ka pohuar.