Ronald Koeman duket se po merr gjithnjë e më shumë lajme të këqija si trajner i Barcelonës dhe e fundit është një goditje e trefishtë me Pedri, Ronald Araujo dhe Ousmane Dembele që të gjithë kanë mbetur jashtë për të dy ndeshjet kundër Dynamo Kiev dhe Real Madrid. Ka të ngjarë të jetë një javë vendimtare për sezonin e katalonasve me vazhdimësinë e tyre në Ligën e Kampionëve, por kërkon një fitore kundër klubit ukrainas, dhe një humbje ndaj Real Madridit në Clasico do të dëmtojë aspiratat e tyre në La Liga.

Të qenit pa një titullar vendimtar siç është Pedri është mjaft e vështirë, por Koeman gjithashtu do të humbasë shkathtësinë e Araujo dhe Dembele, megjithëse ish -trajneri i Everton ishte i vetëdijshëm se kjo ishte e mundshme gjatë pushimit ndërkombëtar.
Ai, megjithatë, shpresonte se të paktën njëri prej tyre do të kishte qenë i aftë për të luajtur në El Clasicon e parë të sezonit, por kjo nuk është vërtetuar.

Departamenti mjekësor i klubit nuk dëshiron të marrë asnjë shans dhe rrezikon rikthime, veçanërisht në rastin e Dembeles i cili ka qenë i ndjeshëm ndaj lëndimeve që kur mbërriti në Kataloni. Araujo ka pasur tre lëndime muskulare që nga debutimi i tij me ekipin e të rriturve dhe klubi është i vetëdijshëm për problemet që këto mund të krijojnë në planin afatgjatë. Mbrojtësi uruguaian po punon vetëm në mënyrë që të mos pësojë një rikthim të lëndimit dhe i duhet kohë më shumë për të përmirësuar gjendjen e tij fizike.