Kampionati Botëror që do të luhet në Katar në vitin 2022 eshte në qendër të polemikave dhe diskutimeve nga minuta pas caktimit zyrtar nga FIFA. Së pari u bë një hetim i FBI -së, i cili nxori në pah rastet e korrupsionit midis drejtuesve të organit që qeveris futbollin botëror për të caktuar Kupën e Botës 2018 te Rusia dhe ato të 2022 te Katar dhe më pas një hetim gazetaresk nga gazeta britanike The Guardian, e cila zbuloi shfrytëzimin dhe vdekjen e mijëra punëtorëve migrantë për të ndërtuar stadiume në Katar. Në të dy rastet pati një mosmiratim të madh për atë që ndodhi dhe për të paguar pasojat më të rënda, veçanërisht siç raportohet nga agjencia federale e qeverisë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ishin Michel Platini dhe Sepp Blatter: të dy ishin presidente të UEFA -s dhe FIFA -s dhe kishin të lënë postet e tyre.

Ish -futbollisti ka shpjeguar versionin e tij disa herë dhe e ka quajtur gjithmonë veten jashtë historisë, por menaxheri zviceran e quajti atë “tradhtar” dhe vite më vonë ai u kthye për të folur për historinë në dokumentarin “Njeriu që shiti Kupën e Botës” , i cili do të transmetohet nga 21 Tetori në Discovery +: “FIFA nuk ishte e korruptuar. Njerëzit në FIFA ishin.” Blatter konfirmon akuzat e tij kundër Platini, duke e akuzuar atë se ka ndryshuar mendje për Katarin pas presioneve të presidentit të atëhershëm francez Nicolas Sarkozy: “Një javë para caktimit ai më thirri Michel. Ai tha se i ishte kërkuar të votonte për Katarin. Ai duhet t’i kishte thënë jo presidentit të tij. Do të kishte bërë diçka të mirë për botën, jo vetëm për një vend “.

Menaxheri zviceran është portretizuar gjithmonë si kukulla e madhe e futbollit botëror dhe është një nga personazhet më të mëdhenj në historinë e këtij sporti, por ai vazhdon të mbrojë veten nga të gjitha akuzat në një mënyrë të qartë: “A i ka paguar Katari ryshfet të presë Kupën e Botës? Nuk e di, nuk e kam parë. Por gjithçka është e mundur për të marrë Kupën e Botës “. Ajo që do të shfaqet brenda pak ditësh është një dokumentar në dy episode, nga një orë secila, i cili ndjek dy personazhe: i pari është Mohammed Bin Hammam, djali i një infermiere nga Doha i cili u bë i pasur duke ndërtuar gradaciela dhe për disa vjet ai ishte njeri që drejtoi projektin e futbollit të familjes mbretërore të Dohas para se të ndalohej përjetë nga FIFA për korrupsion; ndërsa i dyti është Chuck Blazer, i cili ndërroi jetë në 2017 pasi ishte amerikan i parë në bordin e FIFA -s dhe një figurë kyçe në skandalin e korrupsionit që tronditi futbollin botëror në 2015.

Sepp Blatter është i bindur se Kupa Botërore “nuk prodhon pasuri për vendin pritës”, por falë bashkëpunimit të Blazer, si FBI ashtu edhe autoritetet tatimore amerikane kanë arritur të marrin në dorë një sistem korrupsioni që synon kapjen e organizimit të Kupes se Botës 2022. Por kjo nuk është e gjitha. Më në fund, ish -presidenti i FIFA -s drejtoi gishtin tek pasardhësi i tij, Gianni Infantino: “Unë jam në paqe me veten dhe botën, por jo me pasardhësin tim. Ai u kthye kundër meje, ishte e padrejtë”