Mes objektivave të Milan-it në merkatot e kaluara ka qenë edhe talenti danez Damsgaard.

21-vjeçari i Sampdoria-s ka tërhequr vëmendjen e klubeve të Serisë A, Premier League dhe Bundesliga, pas paraqitjes së mirë të bërë në Europian.

Sipas Repubblica, lojtari ndiqet nga kuqezinjtë, por edhe nga Juventus dhe Tottenham.