E ftuar në emisionin ‘Shqipëria Live’ ditën e sotme ishte edhe ish konkurrentja e Për’puthen +40, Gilberta Simoni. Kjo e fundit ka folur për romancën dhe më pas ndarjen nga Iliri, për të cilën thotë se ishte një dashuri e vërtetë, por sipas saj të dy ata dëshironin të ndiqnin dy rrugë ndryshe nga njëra-tjetra.

“Me Ilirin ishte një dashuri shumë e bukur. Kishi ndjenja për njëri-tjetrin dhe kanë qenë reale, në asnjë moment nuk ishte shoë. Problemi është se Iliri donte gjëra të tjera dhe unë të tjera. Unë doja të krijoja familje sa më shpejt kurse Iliri donte kohën e vet dhe kjo na largoi shpirtërisht. Dhe kjo largësia bëri që unë ti jap fund marrëdhënies. Për mua është përfundimtare por kurrë mos thuaj kurrë”, u shpreh Gilberta.