Gjithçka, siç ishte parashikuar. Fanella e re kryesore e Milanit, ajo që ekipi i Piolit do të veshë në sezonin 2021-2022, shënon një ndryshim mjaft të qartë me atë të sezoneve të fundit. Të gjitha konfirmohen zyrtarisht nga klubi kuqezi.

Ajo që ndryshon, siç mund ta shihni, është në veçanti modeli i vijave kuqezi: ato nuk do të kenë më të njëjtën gjerësi dhe madhësi, por do të jenë të pranishme në më pak numra, duke u zvogëluar nga qendra jashtë. Një fanellë që kujton atë të veshur në sezonin 2014-2015.

“Kompleti i ri i AC Milan (shtëpi), – thotë Puma, siç mund ta lexoni edhe në faqen zyrtare të kuqezinjve, – është i frymëzuar nga energjia, kreativiteti dhe stili i Milanit. Kompleti i ri feston kuptimin “Lëviz si Milani”, duke pasqyruar përshpejtimin e shpejtë të kulturës së qytetit, ndërsa Milani rishpik vetveten. Në përputhje me traditën dhe përkushtimin ndaj inovacionit “Lëviz si ​​Milani”, kjo do të thotë të lëvizësh me pasion dhe elegancë, të përpiqesh të shkosh përtej konceptit të një klubi futbolli”.

“Veshja e ngjyrave kuqezi çdo ditë më jep një krenari të jashtëzakonshme, – janë fjalët e Alessio Romagnoli. – Uniforma e re duket me të vërtetë moderne dhe ju mund të shihni saktësisht se nga u mor frymëzimi për hartimin e vijave. Është një përfaqësim i shkëlqyeshëm i horizontit të ri të Milanos”.

“Unë jam me të vërtetë i ngazëllyer që do ta vesh këtë komplet në fushë për herë të parë në ndeshjen tonë të ardhshme, – thotë Valentina Giacinti, kapitene e AC Milanit për femra. – E dua këtë model modern, por edhe tradicional, mënyrën sesi është ndikuar nga qyteti i Milanos”.

Siç është njoftuar nga Milani, për ta parë fanellën e re në shitje do të jetë çështje e disa ditëve. Debutimi është planifikuar në fakt për të dielën e ardhshme, me rastin e javës së 37-të të kampionatit kundër Cagliari.