Lojtarët dhe stafi i skuadrës së Liverpoolit kanë filluar ta kritikojnë VAR-in, pas ndeshjes në fundjavë ndaj Brighton. Ylli i Liverpool Andrew Robertson ka kritikuar VAR për mospërputhjen e tij të vazhdueshme, ndërsa këmbëngul se njerëzit nuk po e shijojnë futbollin më aq shumë shkaku i tij. Kritika pati edhe trajneri Jurgen Klopp, i cili shprehu zhgënjimet e tij me zyrtarët e ndeshjes pas takimit, ndërsa kapiteni i Liverpoolit, Jordan Henderson, pranoi se më mirë është që të luajnë pa VAR. Mesfushori i Liverpool James Milner shkroi në mediat sociale për të shprehur mendimin e tij, duke shkruar në llogarinë e tij personale në “Twitter”, se është e qartë dhe e dukshme se duhet një diskutim serioz në lidhje me VAR.

“Sigurisht që nuk jam vetëm në ndjenjën se po bien nga dashuria e lojës në gjendjen e saj aktuale”, vazhdoi Milner. Robertson mendon se Milner hyri në mendjen kolektive të të gjithë lojtarëve dhe mbështetësve, me të besimin e tij se përçarjet e panevojshme të VAR po e heqin gëzimin e lojës. “Ka shumë përmirësime për t’u bërë, ne e dinim se duhet të ishim të durueshëm me VAR dhe nuk do të ishte vetëm perfektë brenda natës, por tani jemi 18 muaj dhe përsëri po bëhen të njëjtat gabime”, u deklarua Robertson.

“Të shtunën, nëse rregullat dhe gjyqtari gjykojnë se është një penallti, atëherë unë nuk kam asnjë problem me të”. “Por unë gjithashtu isha duke parë ndeshjet të dielën dhe pashë dy ndërhyrje shumë të ngjashme me Marcus Rashford dhe Adama Traore që mbetën pa u ndëshkuar dhe dukeshin shumë të ngjashme me atë që i bëra Danny Welbeck dhe të dy nuk ishin penallti ndërsa e imja ishte.” “Për mua, ose të tre duhet të jenë një penallti ose të tre nuk janë. Është zhgënjyese për skuadrat të shohin vendime të caktuara në ndeshje të ndryshme që shkojnë kundër tyre dhe ata mendojnë se është shumë e ngjashme”, përfundoi ai.